Bilgi Bankası

2021 DASK Ücreti Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

0

2000 yılında DASK sigortasını yaptırmak zorunlu hale gelmiştir. Bu zorunluluk itibari ile DASK olmadan elektrik ya da su abonelikleri kabul edilmemektedir.

Bunun üzerine bireyler 2021 DASK ücreti ne kadar, nasıl hesaplanır diye merak etmeye başlamıştır. 2021 yılında belirlenen DASK sigortası ücreti önceki yıla göre artmıştır.

Betonarme yapılar ve diğer meskenler dahilinde uygulanacak DASK sigorta brüt ücreti metrekaresine göre hesaplanacak olursa 1.134 liradan 1.268 liraya çıkarılmıştır. Diğer yapı türlerine de diğer yıla kıyasla zam gelmiştir. Diğer yapı türlerinde metrekare için 782 lira olan DASK sigorta ücreti 2021 yılında 874 lira olmuştur.

DASK nedir? Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

DASK açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dur. Kurumun kuruluş amacı doğal afetlere karşı zorunlu olarak sigorta yapmaktır. DASK deprem, tsunami, yangın ve yer kayması gibi doğal afetleri kapsayan bir kurumdur. DASK kiracı ya da ev sahibi tarafından yaptırılabilir.

Bir devlet kurumu olan 2021 DASK ücreti ne kadar? Nasıl hesaplanır? Diye sorulacak olursa hesaplamanın metrekareye göre yapıldığı söylenebilir. Ayrıca DASK sigortası yaptırmak için hesaplama yaparken bireylerin bazı bilgileri edinmeleri ve kuruma iletmeleri gerekiyor.

DASK sigortası hesaplaması için, konutun bulunduğu bölge, bina yapı tarzı, bina inşa yılı  ve metrekare cinsinden bina yüz ölçümü gereklidir.

DASK Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? DASK Nerelerde Yapılır?
DASK başvurunda bulunan kiracı ya da ev sahiplerinin bazı belgeleri temin etmiş olması gerekiyor. 2021 DASK ücreti ne kadar? Nasıl hesaplanır? Kişi bu sorunun cevabını öğrendikten sonra DASK için gerekli belgeleri hakkında bilgi edinmesi gerekiyor. DASK için gerekli belgeler şu şekildedir;
Sigorta sahibinin kimlik bilgileri
Sigorta sahibinin iletişim bilgileri
Sigortalanacak olan yerin adres bilgileri
Tabu bilgileri
Sigorta yapılacak olan binanın inşa edildiği yıl ve yapının türünü belirten belge
Binada bulunan kat sayısı
Binada bulunan hasar kayıtları
Mesken brüt olarak hesaplanmış olan metrekaresi
DASK yaptırmak isteyen bireyler yukarıda belirtilen bilgileri içeren belgeleri hazırlayıp ondan sonra kuruma başvuru yapmaları gerekiyor.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir