Bilgi Bankası

Avrupa Yakası Metro Durakları

0
Avrupa Yakası Metro Durakları

Avrupa yakası metro durakları ile İstanbul içerisinde ulaşım her geçen gün biraz daha kolay hale gelmektedir. Son zamanlarda birçok insan metrobüs, vapur, taksi ya da Marmaray gibi ulaşım araçları yetersiz kaldığı için metro kullanmaya yönelmiştir. Bu şekilde yerin altından istenen yere ulaşmak ve bunun yanında trafiğe takılmadan ve zaman kaybı yaşamadan hedefe ulaşmak mümkündür. İstanbul metro hattı kendi içerisinde 7 farklı ağa sahiptir. Ayrıca 7 metro ağından 5 tanesi Avrupa yakasında bulunurken 2 tanesi de Anadolu yakasındaki insanlara hizmet eder. M1A Yenikapı Atatürk Havalimanı olarak adlandırılan metro Avrupa yakasında bulunur. Buradan ise metrobüse aktarma yapmak mümkün olur. Avrupa yakasında yer alan diğer metro durakları ise Yenikapı Kirazlı metro hattı, Kirazlı Başakşehir metro hattı, M6 Levent Boğaziçi üniversitesi metro hattı, Kadıköy Tavşantepe Metro hattı, Üsküdar Çekmeköy metro hattı olarak karşımıza çıkar.

Avrupa yakası metro durakları çalışma saatleri de sabah 06:00’da başlar ve gece 00:00’a kadar devam eder. Yaz kış seferlerinin değişmediği metro saatlerinde hem yaz hem de kış belirtmiş olduğumuz saatler arasında yolculuk yapmak mümkün olur. Metro duraklarının sahip olduğu istasyon sayılarına bakacak olursak; Yenikapı Atatürk Havalimanı metrosu tam olarak 18 adet istasyona sahiptir. Bu metro hattında her sefer ortalama 35 dakika kadar sürer. Yenikapı Kirazlı metro hattı ise Kirazlı’dan başlar ve Menderes, Esenler, Otogar, Bayrampaşa, Aksaray üzerinden geçerek son durağına ulaşır. Yenikapı Hacıosman metro hattına ait duraklar ise Yenikapı, Haliç, Şişhane, Mecidiyeköy, Seyrantepe, İtü, Darüşşafaka olarak belirlenmiştir. Yenikapı ve Hacıosman metro durakları arasında ise toplamda 16 adet istasyon yer alır. Bu güzergahın sefer süresi ise yaklaşık olarak 31 dakikadır.

 

Avrupa yakası metro durakları belki de İstanbul’da yaşamın merkezi olarak sayılabilecek yerlerden biridir. Toplu taşıma adına ulaşımın en kolay olduğu ve aynı zamanda çevresinde pek çok farklı yaşama alanın yer aldığı metro durakları, özellikle İstanbul Avrupa Yakası için önemli bir konumda yer alır. İnsanların yoğun olduğu ve arana her şeyin yakın bölgelerinde yer alan metro durakları, sahip oldukları bu özellikler ile yoğun ilgi görür. Bu yoğun ilgi aynı zamanda çevrede yer alan konutların hızla artmasına ve buna bağlı olarak da diğer yaşam ve alışveriş merkezlerinin de metro durakları çevresinde konuşlanmasına neden olmuştur. Parklar, stadlar, AVM’ler ve daha birçok önemli nokta metro durakları etrafında toplanmıştır.

Avrupa yakası metro durakları konum olarak pek çok avantajı ve ayrıcalığı da beraberinde getirir. Özellikle gün içerisinde yoğun bir akışın içerisinde yer alan insanlar, işleri de dahil olmak üzere daha kolay ve hızlı bir ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca bu şekilde fazla zaman kaybetmemekte ve işinden evine dönerken yolda kazandığı zamanı farklı şekillerde değerlendirebilmektedir. Tabi metro duraklarına yakın bir konumda oturmak sosyal yaşam açısından da büyük bir önem taşır. Hafta içi ya da hafta sonu değişiklik olması adına yapılan aktiviteler, ulaşımın daha rahat olması nedeniyle sık sık tekrarlanır.

Avrupa Yakası Metro Durakları Çevresinde Yaşamanın Avantajları

Avrupa Yakası metro durakları çevresinde yaşamanın birtakım avantajları vardır. Bu avantajlar, günlük yaşam içerisinde pek çok kolaylık sağladığı gibi sosyal yaşamın daha da içinde olunmasına destek sağlar. Çünkü metro duraklarına yakın konumlarda oturmak hemen yer yere daha kolay ulaşmak anlamına gelir. Böyle bir durumda ise birçok aktivite ve etkinlik düzenlemek ve bunlara katılmak daha sık görülür. Şimdi, Avrupa Yakası metro durakları çevresinde ya da yakınlarında oturmanın avantajları nelerdir? bunları inceleyelim.

  • Konum olarak her yere ulaşım daha kolay olur.
  • Diğer yandan ulaşım daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Metro durakları şehrin önemli noktalarına daha yakındır.
  • Ulaşımda zamanda tasarruf sağlar.
  • Her yere kolayca ulaşılması nedeniyle sosyal yaşama daha çok zaman ayırmak mümkün olur.
  • Özellikle çalışanlar için hem işe giderken hem de dönerken zaman kaybını önler.
  • Şehir için önemli eğlence merkezleri, parklar ya da önemli yapıları çevresinde toplar.

Tabi bu tür avantajlara sahip olmak için öncelikle metro durağı yakınlarında ikamet etmek daha doğrusu bir ev sahibi olmak gerekir. Konum olarak ulaşımın merkezinde olmak ev fiyatlarının da artmasına enden olmaktadır. Bu tür evlere sahip olmak için yüksek oranda paralar ödemektedir. Üstelik bu evleri bir de yüksek faiz oranlı banka kredileri ile almak fiyatların oldukça yukarılar çıkmasına neden olmaktadır. Ancak faizsiz finansman desteği sunan firmalar ile metro durağı yakınlarında yer alan evleri gerçek fiyatlarına hiçbir şekilde faiz ödemden satın almak mümkün olur.

Eğer siz de metro duraklarına yakın bir konumda ev sahibi olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan faizsiz finansman desteğine Birikimevim, Hedefevim, Birevim, Katılımevim, Vizyonevim, Finansevim, Morevim, Yaşamevim ve Fuzulev gibi çeşitli firmalar ile ulaşabilir ve dilediğiniz evi satın alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir