Faizsiz EvFaizsiz Ev Alma Sitemleri

Değer Artış Kazancı Vergisinden Düşülebilecek Giderler Nelerdir?

0

Faizsiz ev alabilmek insanların büyük bir kısmı için kurulan en büyük hayallerden biridir. Hayallerine ulaşan kişilerin sorumlulukları ise ev alınca sonlanmamaktadır. Ev sahibi olan kişilerin devlete karşı bazı yükümlülükleri vardır ve bunları yerine getirmek zorundadır. Ev satın alan kişilerin mülk vergisini ödemekle yükümlü olduğu herkes tarafından bilinir.
Mülk vergisi, satın alınan taşınmaz mülk için senelik olarak devlete ödenmesi gereken vergidir. Küçük ya da büyük, bir mülke sahip olan her insana, mülkün devlet tarafından belirlenmiş piyasa değeri üzerinden bir vergilendirme yapılır.

Mülkün Piyasa Değeri Neye Göre Belirlenir?

Ev satın alırken vergilendirmesi çeşitli durumlara göre şekillenmektedir. Bankalardan ev kredisi çekilerek satın alınan evler için çıkarılan ev kredisi genellikle kredi çekilen bankanın verdiği kredi ile ev için görevlendirilen ekspertizin raporu doğrultusunda değerlendirilir. Ev kredisi hesapla yöntemi ile kişiler almak istedikleri ev için bankalara ne kadar borçlanacağını ve ev için ne kadar vergilendirmeye tabi tutulacağını öğrenebilir.
Satış işlemi gerçekleştirilirken, evi satan kişiden ev için ne kadar vergi ödediğini öğrenmekte fayda vardır. Bu durumda kişiler evin kendilerine senelik ne kadarlık maliyet çıkaracağını az çok belirleyebilir ve buna göre kararlarını verebilir.

Ev vergileri genellikle evin bulunduğu şehir, ilçe ve merkezi konumda olmasına göre değişir. Aynı zamanda ev vergileri evin metrekare olarak büyüklüğü ile de doğrudan ilişkilidir.

Satın Alınan Evin Piyasa Değeri Arttığında Vergilendirme Nasıl Olur?

Ev satın alıp kısa süre içinde tekrar satmak isteyenlerin, ev satış işlemi ile para kazanması mümkündür. Lakin bunu devlet de göz önünde bulundurmaktadır ve 5 sene içerisinde satın alınan evin tekrar satışa çıkarılması durumuna, ek olarak kazanç vergisi koymaktadır.
Peşinatsız ev sahibi olanların piyasa değeri aldığı zamana göre fazlaca yükselmiş olan evin değer vergisinden muaf olabilmesi için bazı durumlar vardır. Bazı insanların, ölen yakınlarından miras olarak kalmış mülklerin, değer artış vergisi muafiyeti hakkı vardır. Miraslardan kalan evler için değer vergisi uygulanmamaktadır. Ayrıca satılan bir mülkün ödenmemiş değer vergisi, mülkün satışından sonra mülkün kazandığı değeri etkilemez. Satıldığı tarihte mülkün satış bedeli üzerinden vergilendirme yapılır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev