Bilgi Bankası

Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

0
Ev Temizliği Nasıl Yapılır

Eviniz ister büyük olsun ister küçük, her evin kendine has temizlenmesi gereken alanları vardır. Bu alanları istenen bir şekilde temizlemek için sistemli bir çalışma yapılması ise öncelikli hususlar arasında yer alır. Tabi bunların yanı sıra önemli olan başka bir konu da küçük zamanlar ayırarak ara ara yapılan ev temizlikleridir. Bunların tamamı zamanın boşa geçmesine neden olur. Çünkü etkili bir temizlik ancak kapsamlı ve her alanın detaylı bir şekilde elden geçirilmesi ile mümkün olur. Bu yüzden ev temizliğinde neler yapılması gerektiğini daha yakından inceleyelim.

Ev Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerde yapılan temizlik o evin dışarıya karşı nasıl göründüğü ile yakından alakalıdır. Bu nedenle temizlik yaparken bazı hususlara dikkat etmek ve aynı zamanda planlı bir çalışma yapmak gerekir. Ayrıca bir ev ne kadar hoş bir tasarım ve dekorasyona sahip olursa olsun, eğer temiz değilse evdeki dekorasyonun ya da eşyaların hiçbir anlamı kalmaz. Ev temizliğinde ilk olarak yapılması gereken tüm evi havalandırmakla işe başlamaktır. Evin havalandırılması temizlik için atılan ilk ve önemli adımlardan biridir. Bunun ardından ise yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Ev temizliğine ilk olarak en az kullanılan odadan başlanır. Bunun nedeni temizlik kovasındaki suyun daha az kirlenecek olmasıdır.
  • Temizlenecek odalar halı varsa öncelikle elektrik süpürgesi ile çekilir ve ardından odanın zemini kokulu bir zemin deterjanı kullanılarak silinir.
  • Daha sonra ise diğer odalara geçilerek aynı işlemler yapılabilir. Hatta isteğe bağlı olarak halılar da yine uygun bir temizlik ürünü ile detaylı bir şekilde silinebilir.
  • Yatak odasında temizlik yaparken odanın uygun bir konumuna mum yakmanız faydalı olacaktır. Çünkü mum kötü kokunun giderilmesini sağlar. Ayrıca yatak odası gece uykularının en önemli alanı olması nedeniyle halının elektrik süpürgesi ile iki kez çekilmesi gerekir. Halının süpürülmesine sonra zemin temizliğine geçilebilir.
  • Yatak odasından sonra sıra mutfağa gelir. Mutfak temizlenirken her zaman temiz su kullanmak gerekir. Çünkü pis su ortama kötü bir koku yayar. Mutfağın koku çekme açısından hassas bir alan olduğu düşünülecek olursa temiz su kullanılması oldukça önemli bir konumda yer alır.
  • Mutfakta öncelikle zemin silinir ve sonrasında ise halılara geçilir. Daha sonra ocak, lavabo ve tezgahın silinmesine geçilebilir.
  • Banyo ve tuvalet temizliğinde ise öncelikle duvarlardan başlanır. Bunun ardından ise en son olarak zemin temizlenir. Banyo ve tuvaletlerin temizlenmesinde güçlü bir temizlik ürünü kullanmak bakteri ve mikropların yok olmasını sağlar. Ayrıca temizlik sırasında bol su kullanımı ihmal edilmemelidir.

Tüm bu işlemlerin ardından son olarak ise salon ve antre temizliği de yukarıda belirtilen şekillerde yapılır. Salon ve antre en çok kullanılan alanlar olduğu için biraz daha detaya inmekte fayda vardır.

İlgili Yazılar

Yorumlar