Bilgi BankasıFaizsiz EvFaizsiz Ev Alma Sitemleri

Emlak Vergisi Nasıl Geri Alınıyor?

0
Ev alma yöntemleri arasında emlak vergisinin nasıl geri alındığı merak konusu. Ev, işyeri, dükkân, tarla, arsa gibi taşınmazı olanların emlak vergisi ödemesi zorunludur. Ancak artık emlak vergisi ile ilgili ödemelerde muafiyet devreye sokulmuştur. Emlak vergisi muafiyetinden faydalanabileceğinden habersiz olan kişilerin çoğu bu vergiyi ödemeye devam ediyor.
Ülkemizde birçok vatandaş emlak vergisinden muaf olduğunu bilmediği için taşınmazlarına dair vergi ödemelerini yapıyor. Vergi usul kanuna göre belirlenen emlak vergisi iadesi 5 yıllık zamanı kapsayacak şekilde yapılmakta. Vergi iade başvurusu belediyeler üzerinden gerçekleştiriliyor.
Vergilerin ödendiği belediyeden gerçekleştirilen başvuru işlemi esnasında, vatandaşların yanında emlak vergisi iade dilekçesinin bulunması gereklidir. Emlak vergisi ile ilgili iade dilekçesinde muhakkak talebin iletileceği  belediyeye diye  hitap edilerek başlangıç yapılması gerekli.  Gayrimenkulün adresi verildikten sonra bu taşınmaz için iadesi istenecek olan emlak vergisi yıl bazından eklenmeli.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm riskli yapıların yenilenmesi hakkında kanuna göre şehirdeki afet riski taşıyan alanların belirlenmesi ve sağlıklı bir hale getirilmesidir. Kanun Türkiye’nin her tarafındaki kent ve köylerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış olan ve yıkılma riski taşıyan binaların yeniden yapılmasını öngörmekte.
Kısaca belirtmek gerekirse, kentsel dönüşüm ile kaçak yapılan binaların önüne geçilir. Depreme dayanıklı olarak yapılmayan tüm binalarda, oluşabilecek doğal afetler sonucu zararların minimum seviyeye indirilmesi amaçlanmaktadır. Kentsel dönüşüm yıkılma riski taşıyan binaların yıkılıp yeniden yapılması işlemidir. Aynı zamanda yerleşim yerlerinin park ve eğlence alanları gibi tüm modern ihtiyaçlarının karşılanmasını da kapsar.

Faizsiz Bir Şekilde Nasıl Ev Alınır?

Faizsiz ev alma yöntemleri arasında günümüzde birçok kurumun sunmuş olduğu avantajlı hizmetler mevcut. Bu kurumlardan peşinatlı ya da peşinatsız olarak ev satın alabilmek mümkün. Kurumların sunduğu bu iki seçenekten birinde karar kılarak sisteme olmanız mümkün.
Faizsiz ev alma sistemine dâhil olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve düzenli bir gelir beyanında bulunmak şarttır. Birikmiş nakdiniz yoksa peşinatsız sisteme dâhil olabilirsiniz. Peşinatlı sisteme dâhil olduğunuzda ön bir ödeme yapılacağı için taksitler daha çabuk biter. Birikim Evim ile  istediğiniz  evi almak hayal değil.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir