Faizsiz EvFaizsiz Ev Alma SitemleriKredi

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı ve Özellikleri

0

Faizsiz ev alma ülkemizde milyonlarca insanın kurduğu bir hayaldir. Ortalama bir maaşla ülke şartlarında geçinebilmek bile yaşadığımız dönemde bir hayli zordur. Bu şartlarda para biriktirerek ev almak neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle bankalar, kişilere kolay bir şekilde ev sahibi olunabilmesi için konut kredisi imkânı sunar.

En Uygun Konut Kredisi Nedir?

Ev sahibi olmayan insanlar senelerce hem kira ödeyip hem ev geçindirip hem de para biriktirerek ev almaya çalışır. Fakat bu durum çoğu kişinin şartlarını fazlası ile zorlar. Bu nedenle bankalar kişilere uygun taksitler ile konut sahibi olabilme fırsatı verir. Kişilerin gelir durumuna ve yapabilecekleri ödeme planına göre en uygun konut kredisi hesaplanır.
Bankaların konut kredileri sayesinde kişiler evlerini satın alarak, kira yerine belli bir süre banka taksitlerini öder ve bu ödemelerin vadesi dolduğunda ev sahibi olur. Banka taksitleri kiradan biraz daha korkutucu görünse de, ödemelerini düzenli yapan kişiler için sorun yaşanacak bir durum değildir. Kira, sonu gelmeyen ve her ay ödenmesi zorunlu olan bir borç iken, bankalar vade ile çalışır.

Konut kredisi veren bankalar kişilerden temiz bir banka sicil kaydı ister. Yeterli gelir seviyesine sahip ve daha önce bana kredisi ya da kredi kartı kullanmış kişilerin ödeme durumları göz önünde bulundurularak, kişiye en uygun konut kredisi hesaplama yapılır.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisinin Farkı

Gelişen ülke şartlarında ilerleyen dönemlerde düşmesi beklenen enflasyon oranları, enflasyona endeksli konut kredilerinin faizlerini de etkileyecektir. Konut kredisinin enflasyona endeksli olması, enflasyon düştüğünde çekilmesi planlanan kredilerin faiz oranının da düşmesi anlamına gelir.
Enflasyona endeksli konut kredisi, diğer konut kredileri ile genel anlamda aynı özellikleri taşır. On yıl yani yüz yirmi aya kadar sürebilen vade oranları bu konut kredilerinde de geçerlidir. Fakat enflasyona endeksli konut kredisi, diğer kredilerden daha avantajlıdır. Kişilerin belirli bir süre sonrasında toplu ödeme yaparak kalan vade borcunu kapatmasını istemesi durumunda, sözleşme bozma bedeli gibi ekstra ödemeler ile karşılaşılmaz. Bu nedenle enflasyona endeksli en uygun konut kredisi, kullanıcılarına büyük avantaj sağlar.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev