Faizsiz EvKredi

Engelliye Ev Kredisi Nasıl Alınır?

0

Engelliye ev kredisi nasıl alınır? Konusunda merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda sizler için açıklayacak ve nasıl kredi alabileceğiniz hakkında sizlere yardımcı olacağız. Engelliye ev kredisi günümüzde pek çok banka tarafından verilmektedir. Hatta engelli vatandaşlar için kredi faizi oranları normal oranlara göre daha düşük olur. Bu şekilde daha düşük faiz oranları ile ev sahibi olmak mümkün olur. Bunun yanında engelli vatandaşlar da herkes gibi tüm bankalardan kredi kullanma şansına sahiptir.

Engelliye Ev Kredisi Şartları

Engelli vatandaşların konut kredisi alabilmeleri için öncelikle bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu nedenle herhangi bir bankadan ev kredisi çekmek isteyen engelli bir vatandaşın öncelikle gerekli şartları sağlaması ve bunun ardından başvuruda bulunması gerekir. Şimdi, engelli vatandaşların ev kredisi alabilmeleri için istenen şartlar nelerdir? Daha yakından göz atalım.

  • Engelli vatandaşlara ev kredisi verilebilmesi için ilk olarak düzenli bir gelire sahip olmaları şarttır. (engelli maaşı)
  • Diğer yandan engelli maaşına ek olarak başvuru yapan engelli vatandaşın çalışır durumda olması da istenir.
  • Bunun yanında çalışır durumlar olan engelli vatandaşın işyerinde en az 6 aydır sigortalı olarak çalışıyor olması da aranan bir başka şart olarak karşımıza çıkar.
  • Her vatandaş gibi kredi için başvuru yapan engelli vatandaşların da kredi notları yüksek olması ve risk grubunda bulunmaması gerekir.
  • Ayrıca başvuruda bulunan engelli vatandaşın kredi sicilinin temiz olması da bir başka koşul olarak ön plana çıkar.
  • Kredi çekecek olan engelli vatandaşın icralık durumda olmaması da önemli bir konumda yer alır.
  • Konut kredileri engelli vatandaşlarda genelde fiziksel engeli bulunan kişilere verilir. Daha doğrusu zihinsel engelli vatandaşlar için maalesef kredi imkanı sunulmamaktadır. Çünkü zihinsel engelli vatandaşlar bazı hastalıklar açısından risk gurubu içinde yer alır ve bu nedenle bankalardan kendilerine kredi çıkmaz.

Engelliye Ev Kredisi İçin Fiziksel Engel Şart

Engelli vatandaşlar için kredi şartları konusunda birtakım bilgiler vermeye çalıştık. Ancak bunlar arasında en önemli şartlardan biri kredi almak isteyen kişinin fiziksel bir engele sahip olmasıdır. Yani engel durumlar arasında bazı ayrımlar yapılmıştır. Bu yüzden zihinsel engelli vatandaşlar için bankalardan kredi konusunda olumlu yanıt almak neredeyse imkansızdır. Kredi verecek bankalar, öncelikle engelli vatandaş için birtakım incelemelerde bulunur ve eğer zihinsel engelli olduğu anlaşılırsa kredi kullanmasına izin verilmez.

Engelliye Ev Kredisi Seçenekleri Nelerdir?

Engelli vatandaşlar için kredi imkanları pek çok banka tarafından sunulur. Bunlar arasında;

  • Kamu bankaları
  • Özel bankalar
  • Katılım bankaları

Yer alır. İsteyen herkes bu bankalardan birinden şartları sağlaması halinde ev kredisi alabilir ve üstelik kendisi için uygulamaya alınan düşük faiz oranlarından da yararlanabilir. Ancak öncelikle gerekli şartları sağlaması ve bunun ardından başvuruda bulunması gerekir.

2020 Yılında Engelliye Konut Kredisi Sunan Katılım Bankaları

Katılım bankaları konut ve araç kredilerinde faizli bir sistem üzerinden çalışmaz. Bunun yerine kredi kullanmak isteyenlerden kar payı alır ve buna ev kredisi sunar. 2020 yılında engelli vatandaşlar için de konut kredisi sunan katılım bankaları, öncelikle evi kendileri satın alır ve sonrasında belirli oranda bir kar payı ekleyerek ev kredisi almak isteyen müşterilerine satar. 2020 yılında engelli vatandaşlar için konut kredisi imkanı sunan katılım bankaları ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev