Bilgi Bankası

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Konu

0

Konut projelerine her geçen gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Konut satışlarının sürekli olarak artış gösterdiği günümüzde konut alırken dikkat edilmesi gereken bazı temel konular bulunur. Ev almak isteyenlerin evin bulunduğu bölgeden, evin sağlamlığına kadar pek çok konuda dikkatli davranması gerekecektir. Titiz bir araştırma sürecinden sonra evde karar kılmak doğru bir karardır. İşte ev almak isteyenlerin bu süreçte mutlaka dikkat etmesi gereken o detaylar:

Evin Lokasyonu

Ev alırken dikkat edilecekler arasında ilk sırada evin lokasyonu yer alıyor. Özellikle evin bulunduğu konumun sürekli olarak kullanılacak olan mekanlara yakın olması iyi olacaktır. Bunun yanında evin ulaşım araçlarına, okula, hastaneye, alışveriş merkezlerine yakın olması doğru bir seçim yaptığınızı göstermiş olur. Bu nedenle ilk olarak evin konumu dikkate alarak bir seçimin yapılması uygun olacaktır.

Gerekli Ön Elemeyi yapın

Konut alım süreci geri alınması zor bir süreç olduğundan dolayı üzerinde sıkı bir şekilde düşünülmesi gerekir. Bundan dolayı karar vermeden önce uygun olan tüm ev seçeneklerinin bir değerlendirilmesinin yapılması mantıklı bir hareket olacaktır. Bu sayede ileri ki dönemlerde herhangi bir pişmanlık yaşamadan vermiş olduğunuz karardan tam anlamıyla emin olabilirsiniz. Bu süreç önemli olduğundan titizlikle eleme yapılan bir süreç olmalıdır.

Apartman Düzeni

Apartmanın yönetiminin iyi bir şekilde yapılması ve komşuluk ilişkilerinin güçlü olması, ev alımı sırasında incelenmesi gereken konular arasında yer alıyor. Komşuluk ilişkileri bu dönemde gündeme alınması gereken en önemli konular arasında bulunurken, bazı kişilerin komşuluk ilişkilerinin vasatlığı nedeniyle evini sattığı bilinen durumlar arasındadır. Bu nedenle evi satın almadan hemen önce apartman sakinleriyle görüşmeniz faydalı olabilir.

Rutubet Olup Olmadığına Bakın

Yeni konut alındığında genel olarak evin rutubetli olması büyük bir şikayet yaratıyor. Evin boyasının yeni yapılması halinde bu durumun anlaşılabilmesi güçtür; ancak evin dış yalıtımının incelenmesi halinde bu durum hakkında biraz fikir elde edebilirsiniz. Bu durum konut alımı sırasında bir hayli önemli olduğundan dolayı mutlaka uzman kontrolünde bir incelemenin yapılması faydalı olacaktır. Bu sayede rutubetli evi satın alarak çok fazla masrafın altına girmek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda hijyen açısından da ortaya çıkması mümkün olan ve can sıkıcı gözüken tüm sorunların bu şekilde önüne geçmiş olacaksınız.

İpotek veya Haciz Kaydı Sorgulaması

Satın almak istediğiniz evde haciz kaydı olması halinde, bu haciz kalkmazsa evin tapusunu hiçbir şekilde alabilmeniz söz konusu değildir. Ev ipotekli durumdaysa ipoteği kabul ettiğiniz süre boyunca evin tapusunu üzerinize almayı düşünebilirsiniz. Bu nedenle konut alımı sırasında bu kurala dikkat ederek konu hakkında bir karara varmanız mantıklı olacaktır.

Evin Büyüklüğü ve Bulunduğu Kat

Ev alırken incelenmesi gerekenler arasında evin büyüklüğü önemli bir yer kaplıyor. Özellikle evin büyüklüğünün tam olarak size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Eğer orta büyüklükteki bir konut sizin için yeterli durumdaysa, daha çok odaya sahip olan bir konuta boşuna para vermeniz mantıklı değildir. Bunun yanında ev alımı sırasında diğer önemli konulardan biride evin bulunduğu kattır.

Satış Fiyatının Analizi

Satın alınacak olan konutun emsal konutlarla karşılaştırması yapılarak, birim m2 üzerinden analizinin yapılması sağlanmalıdır. Özellikle bu süreçte kısa bir zamanı bu işlem için ayırmak mantıklı bir karardır. Bu sayede konutun değerinin üzerinde olup olmadığını bu aşamada çözümlemeye başlayabilirsiniz.

İş Yerine Yakınlığı

Evin bulunduğu yer ev satın alırken dikkat edilmesi gereken durumlar arasında bulunuyor. Özellikle trafikte zaman kaybetmeden işyerine ulaşmak isteyenler için bu durum, ilk olarak incelenmesi gerekenler arasına giriş yapmalıdır. İş yeri merkeze uzak bir bölgede bulunanlar ise sosyal hayattan geride kalma riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle kendiniz için bir öncelik belirleyerek seçimlerinizi bu yönde yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Evin Konumu

Satın alınması uygun görülen konutun yakınlarında insan sağlığını tehdit edecek düzeyde tesislerin bulunmaması önemli bir konudur. Bu husus belki de incelenmesi gereken en önemli hususlardan biri olacaktır. Bu nedenle ev satın alırken mutlaka incelenmesi gereken durumlar arasında ilk sıralarda bulunur.

Bölüm Bilgisi

Öte yandan satın alınması planlanan konutun çevresinde yer alan otopark, spor alanı, sosyal tesislerin ücrete tabi olup olmadığı gibi konularda da mutlaka bilgi sahibi olunması gerekir. Ayrıca bu tarz alanların yeterli düzeyde olup olmadığı da bizzat incelenmesi gereken konular arasında bulunur. Bu tarz alanlara her daim ihtiyaç duyulduğundan dolayı sürekli olarak ulaşılabilir düzeyde olmaları önemli bir konudur.

Alınma Amacı

Konut satın alırken konutu yatırım amaçlı mı yoksa ihtiyaçtan kaynaklı mı aldığınız oldukça önemli bir konudur. Bu iki duruma dikkat ederek bu yönde ev seçimi yapmanız mantıklı olacaktır. Ancak iki hususta da yukarıdaki kriterleri dikkate alarak bir seçim yapmanız değerli bir seçim yapmanıza neden olabilir. Eğer evi yatırım için satın almayı düşünüyorsanız kaç yol içinde amorti edebileceğini düşünmeniz büyük bir önem taşır. Bu nedenle daha çok kira geliri yüksek durumda olan yerlerden seçim yapmanız önerilmektedir. Evin bulunduğu yer, özellikleri, sosyal alanlara yakınlığı gibi konular evin kira değerinin yükselmesine neden olacağından bir hayli önemlidir.

İster yatırım amacıyla isterseniz de kendiniz yaşamak için bir ev almak istiyorsanız ancak bankaların yüksek faiz tutarları sizleri bundan uzak tutuyorsa tasarrufa dayalı faizsiz finans desteği sunan firmaları tercih edebilirsiniz. Böylece hem bütçenize uygun evlere fazladan para ödemesi yapmadan sahip olabileceksiniz hem de yüksek faiz tutarları ile birlikte bankaların çıkardıkları ek ödemelerden de uzak durmuş olacaksınız.

İlgili Yazılar

Yorumlar