Bilgi Bankası

Ev Değil Yaşam Tarzı Satın Alın

0

Gayrimenkul yatırımının geleneksel yatırım yöntemleri arasında olduğunu söylemek gerekir. Bu yatırım türünün her dönemde popüler olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Gayrimenkul yatırımı; para kazanmak ve ileride iyi bir gelir elde etmek isteyen insanlar tarafından yapılmaktadır. Diğer yatırım araçlarıyla kıyaslandığında gayrimenkul yatırımı yapmanın çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

Borsada yaşanan gelişmelerin yalnızca ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmesi söz konusu olmaz. Ülkedeki siyasi sorunlardan rahatlıkla etkilenebilecek olan borsanın sert düşüşler yaşamasından mütevellit yatırımcısına çok ciddi kayıplar yaşatması söz konusudur; ancak, gayrimenkul yatırımında yaşanan değişimlerden etkilenmenin çok fazla mümkün olmadığını söylemek gerekir. Emlak yatırımı; istikrarlı bir yatırım olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Kriz ve olağanüstü dönemler haricinde konut fiyatlarının her dönemde artışta olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, emlak yatırımı yapmayı düşünenlerin kendilerini enflasyona karşı koruma altına aldıklarını bilmeleri lazımdır. Bu tür bir yatırım sayesinde hem yüksek sermaye ortaya çıkacak hem de kira gelirleri artış gösterecektir. Bu durumda, enflasyon riskinin azalacağını eklemek gerekir.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev almayı düşünenlerin her şeyden önce ev almak için ayırdıkları bütçeyi net olarak belirlemesi gerekir. Ardından, tüm ev seçenekleri hakkında ön eleme yapılmalıdır. Bazı evlerde aracı olması söz konusudur. Bu tip durumlara karşı temkinli olmak şarttır. Bunun yanı sıra, evin konut kredisine uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Evin piyasa değeri ve ev için istenilen fiyat arasında kıyaslama yapılmalıdır. Evin üzerinde haciz veya ipotek olup olmadığına dair araştırma yapılmalıdır. Bu durumlar, ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken maddi unsurlar arasında yer almaktadır.

Ev değil yaşam tarzı satın alın cümlesi, boş bir cümle değildir. Ev satın alan kişinin evin maddi özellikleri dışındaki özelliklerine de dikkat etmesi şarttır. Örneğin, evin bulunduğu yerin ulaşım seçeneklerine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, evin sosyal alanlara yakın olmasına önem verilmelidir. Evin apartman düzeni ve komşuluk ilişkileri hakkında detaylı bilgiler alınmalıdır. Bunun yanı sıra, satın alınacak evde kiracı varsa kira sözleşmesinin detayları hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Evin boyasının yeni yapıldığı hallerde ise rutubet olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Yeni bir ev satın alan kişilerin en çok karşılaştıkları sorunların başında evin rutubet alması gelmektedir. Boyasının yeni yapılması halinde bir evin rutubet alıp almadığını belirlemek oldukça zor olacaktır. Bu gibi durumlarda, yalnızca evin dış yalıtımından incelenmesine çalışılmalıdır. Rutubet alma riski olan evlerin vakit kaybetmeden uzmanlar tarafından incelenmesi gerekir. Çünkü, rutubet alan bir evin normal hale getirilmesi için ciddi masraflar yapmak gerekebilir.

Ev değil yaşam tarzı satın alın düşüncesinde olan kişilerin dikkat etmesi gereken konuların başında evin çevresinin sahip olduğu ulaşım seçenekleri gelmektedir. Metrobüs, metro, vapur gibi ulaşım seçeneklerine veya projelerine yakın olan evlerden satın almak ciddi bir avantajdır. Şehir dışındaki bir evi satın almanın insanın hayatını doğrudan etkileyeceğini herkes bilmektedir. Her ne kadar maddi açıdan farklar olsa da Beylikdüzü’nde oturan bir vatandaş ile Beşiktaş’ta oturan birisinin istediği her yere istediği anda gitmesi mümkün olmayacaktır. Büyükşehirlerde yaşayan insanlar için yaşam kalitesinin artması ve evin gelecekte değerlenmesinin tek sebebi, evin ulaşım seçenekleri olacaktır. Ulaşım seçeneklerinin dışında evin okul, hastane, park, AVM gibi unsurlara yakın olmasına önem verilmelidir. Aksi takdirde, kişinin hayatını direksiyon sallayarak ve bir yerden bir yere ulaşmaya çalışarak geçirmesi muhtemeldir.

Ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaların bir diğeri ise evin sahip olduğu apartman düzeni ve komşuluk ilişkileridir. Apartmanın ortak alanlarının yönetiminin iyi yapılması şarttır. Ayrıca, komşuluk ilişkilerinin düzenli olması gerekir. En azından, aynı apartman içinde yaşayan insanlar, birbirlerinin özgürlüklerine müdahale etmemeye çalışmalıdırlar. Evdeki yaşam kalitesini belirleyen unsurların başında kesinlikle komşuluk ilişkileri bulunmaktadır. Günümüzde bazı durumlarda komşuluk ilişkilerinin kötü olmasından dolayı ev satışının yapılmasına rastlanmaktadır. Bu bağlamda, ev satın almayı düşünenlerin apartman sakinleriyle konuşması ve bilgi alması gerekmektedir. Tüm bunların dışında satın alınmak istenilen evde kiracı varsa onun bazı haklarının olduğunun bilincinde olunmalıdır. Kira sözleşmesinin şartlarına göre hareket edilmelidir.

Ev satın almak isteyenlerin alacakları konuta bağlı olarak karar vermemesi şarttır. Çünkü, bilhassa dev emlak projelerinde ev değil yaşam tarzı satılmaktadır. Konut, tek başına bir yaşamı oluşturmaz. Bu noktada, birçok projede konutların çevresinin tamamlanmasının ardından satışa sunulması söz konusudur. Çevre bakım ve düzenlemesinin mümkünse eksiksiz olması gerekir. Bunun yanı sıra, çevre düzenlemesinin yapılması noktasında aktif çalışmaların bulunması şarttır.

Ev satın alma noktasında yukarıda bahsettiğimiz ulaşılabilirlik, merkeziyet, popülerlik gibi kavramların herkes için cezbedici olmadığını söylemek gerekir. Bazı insanlar, satın alacakları evin şehir dışında ve herkesten uzakta bir konuma sahip olmasını tercih edebilirler. Bu düşüncedeki insanlar için sayısız proje bulunmaktadır. Bu projelerin her birinin farklı bir yaşam tarzını potansiyel müşterilere vaat ettiğini belirtmek gerekir. Bu noktada, İstanbul’dan örnek verilebilir. Esentepe gibi şehrin kaos ve gürültüsünden uzakta olan yerlerde eşsiz konut projeleri bulunmaktadır. Yemyeşil vadinin yamacında, dağ ve deniz manzarasına sahip olan muhteşem bir yaşam alanı olan projelerin bilhassa bu tür yaşam tarzını seven kişiler tarafından büyük beğeni topladıkları aşikardır.

Ev değil yaşam tarzı satıyoruz iddiasında olan konut projesi sahiplerinin daire ve çevresine dair birçok düzenlemeyi ele aldığı bilinmektedir. Örneğin, bu tür projelerin orman arazileri üzerine konumlanmasından dolayı birçok bitkinin yaşam alanı içerisinde bulunması muhtemeldir. Çiçekler ve ağaçlar arasında konumlanan bir apartmanın tabiri caizse cennetin kapılarını potansiyel müşterilerine açtığı bilinmektedir. Buna ek olarak, evin içerisindeki özelliklerin neler vaat ettiği büyük önem taşımaktadır. Bahsettiğimiz projelerde evin içerisinde birden çok yatak odasının bulunması ve ev dışında yüzme havuzlarının yer alması söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, projenin içerisinde restoran, bar, sauna, spor salonu, çocuk rekreasyon alanları gibi sıradışı özelliklerin yer alması muhtemeldir.

Dubleks daireler; tek katlı konutlara kıyasla çok daha geniş özgürlük alanları vaat etmektedirler. Bilhassa geniş ve ferah olmaları, aile bireylerinin mutluluğu yakalamasında önemli bir etken olmaktadır. Sıkışmadan, rahat rahat yaşamak isteyen ailelerin dubleks dairelerin sunmuş olduğu yaşam tarzını tercih etmesi normaldir. Bunun yanı sıra, ev değil yaşam tarzı satın almak isteyen kişiler için bahçe ve teras manzarası büyük önem taşımaktadır. Geniş bir bahçe ve teras manzarası sayesinde insanların istediklerini yapması mümkün olmaktadır.

Evin geniş tavan yüksekliğine sahip olması; bir başka aranılan özellik olarak dikkat çekmektedir. Loft tipi salonlara birçok kişi hayranlık duymaktadır. Evin tüm odalarında banyonun bulunması, özgür bir yaşam tarzına sahip olmak isteyenleri cezbetmektedir. Sonuç olarak, kaliteden ödün vermeyen bir yaşam projesinde yer almak doğru olacaktır. Isı ve su yalıtımından kaynaklanan problemlerin olmadığı bir konut projesinde aranılan mutluluğa kavuşmak söz konusudur. Bu bağlamda, ev almayı düşünen her tüketicinin satın alacağı ev, çevresi, komşuları ve evin düzeni hakkında geniş araştırmalarda bulunması tavsiye edilmektedir.

İlgili Yazılar

Yorumlar