Bilgi BankasıFaizsiz EvFaizsiz Ev Alma Sitemleri

Faizsiz Ev Alma Sistemi Caiz Mi?

0

Kredisiz ev alma imkanı olarak sunulan Birikim Evim sistemi hakkında vatandaşlar araştırma yaparken işlemlerin caiz olup olmadığını merak ediyor. Birikim Evim tarafından vatandaşlara sunulan çeşitli şekillerde sözleşmeler ve kampanyalar olumlu bu kampanyalar kapsamında peşinatlı, vadeli, çekilişli şekilde faize bulaşmadan ev sahibi olunabilir. Birçok hoca faizsiz ev alma sisteminin caiz olup olmadığı hakkında görüşlerini bildirmiş ve bir ortak noktada buluşmuştur.

Çekilişli Sözleşme Sistemi

Genel anlamda Birikim Evim sisteminde belirli sayılar ile gruplar oluşturulmuş ve alınmak istenen evin fiyatı aynı zamanda ödeme planı doğrultusunda belirlenen gruplara katılım sağlanır. Böylelikle aynı miktarlarda ev sahibi olmak isteyen bireyleri bir arada bulundurarak yardımlaşma şeklinde ödeme sağlanıyor.

Çekilişli sözleşme sisteminden bireyler için her ay bir çekiliş yapılır ve bu çekiliş sonucunda her ay bir vatandaş ev sahibi olabiliyor. Böylelikle tüm vatandaşların istedikleri miktar ve ev sahibi olma imkanları kısa sürede gerçekleştiriliyor. Çekilişte ev çıkan kişi ödeyeceği tutarı tamamlayana kadar taksit taksit ödemesini devam ediyor. Bu durumun din açısından sakıncalı değildir açıklaması yapılmıştır.

Peşinatlı Sözleşme Sistemi

Birikim Evim tarafından sunulan peşinatlı sözleşme sisteminde yine belirli gruplar bulunuyor. Bu gruplar ev alış fiyatları doğrultusunda düzenli olarak aidat ödeyerek kurasız olmak şartı ile ev alacaklara tarihi bekliyor. Bu sistemde fazla ödeyen bireyler evi daha erken alabiliyor.

Vadeli Sözleşme Sistemi

Vatandaşlara sunulan vade ortası teslim seçeneğinde ise belirli gruplar belirlenmekte ve bir kereye mahsus organize ücreti ödenmektedir. Sonraki aylarda her ay düzenli olarak aidatlar ödenerek vade ortasına geldiğinde ev sahibi olma imkanı sunuyor. Sonrasında yine aynı şekilde yardımlaşma doğrultusunda ortadaki havuzdan her vatandaşın ücreti ödeniyor.

Birikim Evim faizsiz ev alma sistemi açısından verilen fetvaya göre o sistemlerin bir yardımlaşma çalışması olduğu ve birikim Evim tarafından alınan bu organize yardımlaşma çalışması için alınan ücretin caiz olduğu ve vekalet sayıldığı nedeniyle caiz olduğu kanısına varılmıştır.

Evi erken alan ve geç alan bireylerin kendi istekleri doğrultusunda ve ödeme güçleri kapsamında birbirlerinin hakkına girmediği düşünülerek herkesin sonunda istediğini elde etmesi sebebiyle senetle ev alma durumunun da caiz olduğu kanısına varılmıştır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir