Faizsiz EvFaizsiz Ev Alma Sitemleri

Fuzulev Nedir?

0

Ev almak isteyen fakat yüksek faizli ödemeler yapmak istemeyen kişilerin tercih noktalarından birisi de Fuzulev olmaktadır. Peki Fuzulev Nedir ve Nasıl çalışır, gelin bu konuyu inceleyelim;

Fuzulev, ev sahibi olabilmek isteyen ancak, ödeme güçlüğü çekmekte olan ya da banka faizini herhangi bir şekilde ödemek istemeyen kişileri ev sahibi yapmayı amaçlayan, temelinde yardımlaşma işlevi olan bir sistemdir. Fuzulev, ev alabilmek için bir araya gelerek bir grup oluşturan bireylerin, birbirlerine destek olması sureti ile; faizsiz bir şekilde vade farkı da almaksızın ev sahibi olabilmeyi sağlamaktadır. Böylece bireyler faize bulaşmadan ev sahibi olabilmektedir.

Fuzulev sistemi bireylere dört farklı ödeme sistemi sunmaktadır. Bu sistemler şöyle sıralanabilir;

  • Fuzulev çekiliş sistemi
  • Fuzulev vade ortası sistemi
  • Fuzulev peşinatlı erken teslim sistemi ve
  • Fuzulev ara ödemeli erken teslim sistemi.

Peki Fuzulev çalışma şartları nelerdir? Ev almak isteyen bireyler Fuzulev’i duyup tanıdıktan hemen sonra bunu öğrenmek istemektedirler.

 Fuzulev Çekiliş Sistemi Nedir?

Çekilişli grup içinde ev almak isteyen birey, ödeyebileceği vade tutarına göre en uygun olan grubu seçmektedir ve o gruba böylece dahil olmaktadır. Gruplar ise 40, 60, 80, 100 veya 120 kişiden oluşmaktadır. Gruba katılan birey miktarı ile vade süresi aynı olmaktadır. Her ay yapılmakta olan çekiliş ile gruplara dahil olan bireyler ev sahibi olmaktadır. Çekiliş sonunda ise en son ev sahibi olmakta olan grup üyesi birey son aya kadar beklememektedir. Böylece kişiler evini vadenin ortasında alabilecektir.

​​​​​​​Çekiliş ile ilk aylarda ev sahibi olan kişiler; grupta yer almakta olan diğer adaylar ile belli bir oranda olmak üzere kira yardımı yapmaktadırlar. Konutu çıkmayan kişiler, her ay almakta oldukları kira yardımı neticesinde taksitlerini sürekli bir şekilde azalarak ödemektedirler. Bununla birlikte ödenen tüm taksitler faizsiz olmaktadır. Teslim tarihi geldiğinde ise Türkiye’nin herhangi bir yerinden; adayların dilediği ev satın alınmakta, taksit ödemeleri gerçekleşirken ev sahipleri kendi evlerinde oturabilmektedir.

İlgili Yazılar

Yorumlar