Bilgi BankasıFaizsiz EvFaizsiz Ev Alma SitemleriKredi

Gabari Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

0
Ev sahibi olmak istediğinizde araştırmalarda karşınıza birçok terim çıkacak. Bu terimlerden biri de gabaridir. Gabari  bir yapının bağlı olduğu belediye tarafından öngörülen azami bina yüksekliğidir. Binanın zeminden itibaren tepe noktasına kadar olan yüksekliğin ifadesi gabaridir.
Bir yapının yüksekliğini ise bağlı olduğu belediye belirler. Yani her bölgede gabari yüksekliği durumu farklılık gösterebilir. Gabari hesaplamasında arazinin yüzölçümü boyu ve emsali esas alınarak belirlenir. Gabari arsa üzerindeki binaların yüksekliklerini belirtir. Gabari hesaplaması yapılırken, gabari boyutunu 0,5 metre çatı katı farkını çıkararak 3’e bölünmesi ile  bina kat sayısı bulunur.

Ev Alma Yöntemleri Nelerdir

Ev alma yöntemleri sıralanacak olursa, günümüzde pek çok seçenek mevcuttur. Ekonomik imkânlar el veriyorsa nakit ödeme ile ev satın alınabilir. bir kısmını nakit ve diğer kısmı da konut kredisi alınarak ev satın alma yöntemine gidilebilir. Veya belirlenen bir yüzde kadar peşinat verilip geri kalan kısmında faizsiz konut kredisi ile ödendiği sistem ile ev satın alınabilir.
Tasarruf planı ile düzenli bir şekilde para biriktirerek ev satın alma yöntemine de gidilebilir. Günümüzde faizsiz taksitle ev satışı yapan kurumlarda mevcut. Bu kurumlardan faizsiz bir şekilde peşinatlı ya da peşinatsız olarak ev satın alınabiliyor.
Kurumlar ve çekiliş sistemi ile ev satışı hizmeti sunuyor. Bu kurumlardan  ev sahibi olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve düzenli bir gelir beyan etmek yeterli. Kurumlarla anlaşma sürecinde ödeme planı sizin bütçenize göre belirlenir.

Taksitle Ev Nasıl Alınır?

Taksitle ev almak herkesin gündemini meşgul eden bir konu. Günümüz ekonomik şartlarında nakit para ile ev satın almak oldukça güç. Bu nedenle insanlar taksitle ev satın alma yoluna gidiyor. Taksitle ev satın almanın birçok yöntemi bulunmakta.
Kooperatife girerek inşaat firmalarından taksitle ev satın alınabilir. Ya da bankalardan konut kredisi çekerek kredi taksitlendirilerek ev sahibi olunabilir.  Faizsiz ve peşinatsız ev satışı yapan kurumlar da mevcut. Bu kurumlarla ilgili araştırma yapılarak da taksitle ev sahibi olunabilir. Birikim Evim size ev alma konusunda tam destek sağlıyor.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir