Bilgi BankasıFaizsiz EvFaizsiz Ev Alma SitemleriKredi

Gelir Vergisi Kapsamına Giren Kazançlar

0

Ev sahibi olmak isteyenlerin ödemek zorunda oldukları gelir vergisi kapsamında olan mesleki kazançlar da mevcuttur. Bu kapsamda görülen kazançların sıralaması ise aşağıdaki gibidir;
Ücretler,
Zirai kazançlar,
Gayrimenkul sermaye iratları,
Menkul sermaye iratları,
Ticari kazançlar,
Serbest meslek kazançları,
Diğer kazançlar, gelir vergisine tabi tutulan kazançlar arasında gösterilmektedir.
Her yıl Mart ayında olmak üzere, vergi mükellefleri tarafından kazançlarının açıklandığı ay olarak belirlenmiştir. Türkiye’de artan oranlı gelir vergisi için, %35 vergi oranı uygulanmaktadır. Gelir vergisinde artan oranlı vergi hesaplama sistemi bulunmaktadır. Mükellefin gelir payının artmasına bağlı olarak, vergi oranı da artmaktadır.

Konut Kredisi

Konut sahibi  olmak isteyen vergi mükellefi için, konut kredisi de bir diğer önemli ayrıntılar arasında yer almaktadır. Ev sahibi olmak için bankalar tarafından sunulmuş vadeli borçlanma ile kısa süre de ev alınabilmektedir. Her bankanın farklı marj oranlarını dahil ederek TÜFE ile birlikte hesaplanması dahilinde ev için ödenmesi gereken meblağ oluşmaktadır. Uzun vadelerle kredi alımı için bankalara başvurulması yeterlidir. Her bankanın uygulayacağı marj oranı fark göstermektedir. Enflasyon endeksli konut kredisi ile bankalar, 120 aya varan vade ile  müşterilerine  kolaylık sağlamaktadır. Müşterinin isteğine bağlı olarak sabit oranlı faize çevrilebilmektedir. Öncelikle başvuru da bulunmak gerekmektedir. Kısa süre içerisinde sonuçlanmasıyla konut sahibi olunabilmektedir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ev sahibi olmak isteyenlerin, konut kredisi hesaplamanın nasıl yapıldığı da, merak edilen önemli konular arasındadır. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yayınlanmış ve 2. Maddesinde yer alan “Gelir vergisi kapsamına giren kazançlar” için belirlenmiş olan, kimlerin ödemesi gerektiği konusu da merak edilenler arsında gelmektedir. Gelir vergisinden bazı kişilerin muaf tutulması ile bu meslek kolları aşağıdaki gibi sıralanmıştır;
Perakende iş yeri açanlar,
İş yeri sahibi olmadan seyyar bir şekilde çalışanlar,
Motorsuz araç işletenler,
Evde yapılmış ürünlerin, işyeri sahibi olmadan seyyar olarak satışını yapmak
Gelir vergisi kapsamına giren kazançlar arasında yer almaktadır. Konut kredisi hesaplama konusunda gelir vergisi gibi konular da dikkate alınmalıdır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir