Bilgi BankasıFaizsiz EvFaizsiz Ev Alma SitemleriKredi

Hangi Evler Konut Kredisi Alabilir?

0

Konut kredisi kullanmak istediğinizde sadece başvuran kişiye ait bilgiler yeterli olmamaktadır.

Bireyin gelir durumu, yaşı, taksitle ev alabilmesi için gerekli şartları sağlayabilir. Ancak alınması düşünülen evin de verilecek krediye uygunluğu gerekmektedir. Bu nedenle hangi evler konut kredisi alabilir? Sorusu ev almak isteyenler için merak edilir.

Böyle durumlarda evin özellikleri ve durumu kredi verilmesi kriterlerinin en başında gelmektedir.

Diğer yanda evin iskânının bulunması da önemli bir faktördür. Hem bankalar hem de finans kuruluşları konutun türünün tapuda kat mülkiyetli olmasına dikkat etmektedir. Özellikle son zamanlarda ülkemizde yatırım yapmak isteyenlere özel çok sayıda farklı alternatif seçeneğin varlığından söz edebiliriz! Elbette ki bu sayede ev sahibi olmak isteyenler de pratik bir şekilde hayallerindeki eve sahip olabilirler.

Konut Kredisi Tutarı Nasıl Belirlenir?

Öncelikli olarak ev sahibi olmak veya ev almak için bütçeniz uygun değilse konut kredisi kullanabilmektesiniz. Kredi için en uygun zamanı araştırmanız ve takip etmeniz gerekir.

Faiz oranları, vade süreleri ve taksit tutarları mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Başvurduğunuz kurum veya kuruluş evin değerini belirlemek için eksper gönderecektir. Değer belirlenmesi sonrasında eğer bankadan kredi kullanılacaksa %20 peşin verilmesi gerekir. Ancak Birikimevim gibi kuruluşlarda peşinat vermeniz istenmemektedir. Hatta taksit ve vade sürelerini de müşteriler belirler. Evin yaşı, konumu ve özellikleri de kredi tutarını direk etkilemektedir.

Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?

Tasarruf finansman sözleşmesi finans kuruluşları ile yapılan bir anlaşmadır. Bu anlaşma ile müşteriye ev almak için finans sağlanmaktadır. Müşterinin hakları bu sözleşme ile teminat altına alınır. Bu tarz kuruluşlar müşterilerine faizsiz, peşinatsız, taksitle ev finansmanı vermektedir.

Çoğu durumlarda bankalara göre müşterilere birçok fayda sağlar. Hangi evler konut kredisi alabilir? Denildiğinde evin yaşı oldukça önemli bir detaydır. Projelerde ise inşaat firmaları bazı banka ve finans kuruluşları ile anlaşma yapmaktadır. Uygun oranlarla bu gibi yerlerden kredi kullanılabilir. İnşaat halinde bir ev satın almak istediğinde inşaat tamamlanma durumuna bakılmaktadır. Konut kredisi kullanarak bu gibi durumlarda evin veya inşaatın %80’inin bitirilmiş olması gerekir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir