Faizsiz EvFaizsiz Ev Alma Sitemleri

İstanbul’da Yaşamak İçin 5 Neden

0

İstanbul’da ev sahibi olmak, belki de en şanslı kişi olmakla eş değerdir. Konstantinopolis! Onlarca medeniyetin, yüzyıllarca ibretle baktığı güzide şehir. Ülkenin en gözde, en kalabalık metropol kenti olarak dikkat çekmektedir. Giden kişilerin, tekrar tekrar gitmek istediği, gezmekle bitmeyecek, her bir adımda tarihten izler taşıyan İstanbul’da yaşamak çoğu insan için büyük şanstır. Kültürü, tarihi, mutfağı, doğası ve mimarisi ile imparatorlukları peşinden sürüklemiştir.  Günümüze kadar gelişi ile cazibe merkezi haline gelen şehirde keyifle yaşamanın bazı altın kuralları vardır. İstanbul’da yaşamanın sırları bilindikten sonra geçirilen zaman daha iyi kullanılacaktır.

Mimari Harikaları

Binlerce yıllık birikim ile birçok medeniyetin izlerini taşımaya devam eden şehirde, mimari harikalar izlerini hala sürdürmektedir. Hisarları, Zindanları, Galata Kulesi, Kız Kulesi, hanlar, hamamlar, çarşılar tarihi konaklar vb. saymakla bitmeyecek mimari zenginlikleri ile yaşamak, vazgeçilemez bir neden olabilmektedir.

Zengin Saray Mutfağı

Mimar harikalarının yanında Osmanlı mutfağının esintileri her daim hissedilmektedir.  Osmanlı kültürünün yanında, dünya mutfağı ve Anadolu mutfağının lezzetlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Bu tarihi mutfağı ile dolu şehirde, yemekleri için bile insanlar yaşamını sürdürmektedirler.

Canlı Sokakları

Her daim canlı sokakları ile göze çarpan şehirde hayat neredeyse hiç durmamaktadır. Sokak sanatçıları, barları, sahafları, tarihi pasajları ve sürekli hareket halinde olan İstiklal caddesinde eğlenmek ve Beyoğlu sokaklarında yürüyüş yaparak zaman geçirmek yaşama İstanbul’u tercih etmenin en başında gelebilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Martılara Simit Atmak

Vapurla yolculuk yapıp, vapurun peşinde simit bekleyen martıları beslemek insanların vazgeçilmezi olmuştur. Yolculuk esnasında masmavi boğazı izlerken çay yudumlamak, gayet huzurlu hissettirebilir.

Balık Ekmek

Yüzlerce sokak lezzeti ile misafirlerine kucak açan İstanbul, turistlerin bile asla vazgeçemedikleri bir şehir olmaktadır. Balık ekmek keyfine ya bir teknede ya da bir sokak köşesinde varabilmektedir.  Midyeleri, kokoreçleri. Mısırı, nohut pilavı, böreği, yoğurdu ile her sokakta binlerce tat ile karşılaşılmaktadır. Ortaköy’de kumpir ve Pierre Loti de huzurlu bir kahve keyfine de vakit ayrılabilir. İstanbul’dan ev almak ve yaşamak isteyenlerin, saymakla bitirilemeyecek, taşı toprağı altın şehrin keyfine her mevsim varılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev