Faizsiz EvFaizsiz Ev Alma SitemleriToki

Kentsel Dönüşüm Nedir? 

0

Kredisiz ev almak isteyen insanların bir kısmı kendilerine ait olan evlerin dayanıklı bir zemin üzerinde bulunmaması ve dayanıklı toprak üzerinde olmaması sebebiyle olası bir doğal afet durumunda yıkılma ihtimalini düşünerek kamu çalışmalarından biri olan kentsel dönüşüm faaliyetinden yararlanmak isterler. Kentsel dönüşüm, kullanılamayacak derecede riskli olan yapıların ve yapıların bulunduğu yerlerin kullanım dışı edilerek yerine daha sağlam temel üzerinde yapılar inşa etmektir. Depremlerin ortaya çıkmasıyla birlikte büyük kayıplar yaşayan insanlar ev alma yöntemleri hakkında araştırma yaparak evlerin güvenilirliğinin tartışılır hale geldiği son zamanlarda depreme dayanıklı ve temeli sağlam olan evleri arayış içine girmişlerdir. Kentsel dönüşüm faaliyetiyle oturulması  riskli olan ve riskli bölgede olan sağlam binalar da yıkılarak yerine güvenle oturulabilecek yeni binalar inşaa ediliyor.

Kentsel Dönüşümün Yararları Ve Ev Alma Yöntemleri

Kentsel dönüşümden yararlanan bireyler bununla birlikte evlerinin yapım sürecinde olduğu sürece onlara verilen kira desteği ve kredi ödemelerinden de yararlanabiliyor. Yapı tamamlandıktan sonra yeni evlerine geçen insanlar eski ve güvensiz evlerinin yerine yapılan sağlam evlere sahip oldukları için bu durumdan da oldukça memnunlar. Belirli şartlar olması gereken kentsel dönüşümde, yıkılacak  binanın  riskli bir bölgede olması ve sağlam olmaması şartı aranıyor. Böyle evlere sahip olan herkes proje ve belirlenen şartlar dâhilinde faydalanabiliyor. Kentsel dönüşümle birlikte kaçak yapılaşmanın önüne geçilerek deprem esnasında oluşabilecek yıkım ve zarları minimum seviyeye indirmek amaçlanır. Böylece daha uyguna ev alma yöntemleri arayışında olanlar da bu avantajlardan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvurulur?

Faizsiz ev alma ve kredi ödemeden yeni bir eve  sahibi olmak isteyenler gereken şartları taşıdığı halde, evde ikamet eden ya da evi üzerine tapulu olan kişiler tarafından dilekçe ve tapu belgesiyle birlikte kentsel dönüşüme başvurabilir. Bu süreç projenin kapsamı dâhilinde uzun ya da  kısa sürebilir. Gerekli işlemler yapılıp onay verildikten sonra gerçekleşecek olan aşama, çalışmalara başlanmasıdır. Evde ikamet eden kişilerin geçici süreliğine farklı bir yerleşim yerine geçmesi ve alanın boşaltılmasıyla birlikte riskli bölge titiz bir şekilde  yıkılarak yerine sağlam ve doğal afetlere karşı dayanıklı olanı yapılır. Bu süreç de tamamlandıktan sonra ev halkı yeni evine geçiş yapar. Faizsiz ev alma olanaklarından günümüzde birçok kişi faydalanıyor.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev