Kredi

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

0

Ülkemizde her yıl milyonlarca kişiye konut kredisi verilmektedir. Konut kredisi bankaların belirlemiş olduğu kredi sistemine göre vatandaşlara verilmektedir. Konut kredisi alabilmek için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bunun için öncelikle bankaların kara listesine girmemiş olmanız en önemli kıstaslardan biri olarak belirtilmiştir. Konut sahibi olmak isteyen kişiler ellerinde yeterli nakit olmadığından dolayı konut kredilerine başvurabiliyorlar. Konut kredisine başvuru yaptıktan sonra faizli kredi alarak konutlarını alabiliyorlar.

 Kredi Notu ve Konut Kredisi

Konut kredisi alabilmek için bankaya başvuran kişilerin bankalar tarafından öncelikle bakılan ilk kıstas ise kredi notudur. Kredi notu yüksek olan kişiler bankalar tarafından kolayca konut kredisi alabiliyorlar. Bunun için her banka ayrı faiz oranı ile vatandaşlara konut kredisi hizmeti vermektedir. Konut kredisi alanlar ise daha sonra bankaların vermiş olduğu faiz yüzdesi ve vadesi ile birlikte bu kredilerini geri ödemeye başlıyorlar.

 Konut Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Her banka kredi verilecek kişinin düzenli bir aylık gelirinin olmasını istemektedir. Bunun için bankalar sigorta şartı aramaktadır. Asgari ücret minimum olmak üzere almış olduğunuz maaşa göre ödeme planınız oluşturulur ve bankalar tarafından sizlere bir kredi ödeme planı verilir. Bu ödeme planına göre ödeyecek olduğunuz miktar aylık olarak belirlenmektedir. Almış olduğunuz aylık gelirinize göre bankalar tarafından sizlere maksimum verilecek kredi de belirlenmektedir.

 Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Devlet bankaları ve özel bankalar konut kredisi için ayrı bir faiz oranı belirlemişlerdir. Güncel konut kredisi faizleri bankaların %0.99 olarak güncellenmiştir. %0.99 konut kredisi faizi ile birlikte vadeyi de belirleyerek konut kredisi alabiliyorsunuz. Bunun için minimum vade oranı ise 10 yıl yani 120 ay olarak belirtilmiştir. Devlet bankalarında 0.99 olan bu oran diğer özel bankalarda ise daha fazla olarak belirtilmiştir.

 Konut Kredisi Hesaplama

İnternet sitelerinde konut kredisi hesaplama işlemlerini de kolayca yapabilirsiniz. Aylık geliriniz ve kaç ay vade ile kredi almak istediğinizin bilgilerini kredi hesaplama sistemine girerek hangi bankaya ne kadar kredi ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca aylık ödeyeceğiniz miktarda yine bu sistemde gösterilmektedir.

Konut Kredisi Kullanmadan Ev Alma

Yüksek faiz oranlarından etkilenerek ev almak istemeyen kişiler için faizsiz, taksitle ev alma sistemleri kurulmuştur. Bu sistemler içerisinde çalışmalarını sürdüren Birikimevim, Birevim, Fuzulev gibi firmalar sayesinde bankaların kredi koşullarına takılmadan, peşinat ödemeden ve herhangi ekstra masraf yapmadan ev sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorumlar