Kredi

Konut Kredisi Nedir?

0

 Konut kredisi; ev sahibi olmak isteyenlerin kurtarıcısı olan bir kredidir. Gerçek kişilere verilmektedir. Kullanılmış veya yeni alınmış konut alımlarının finanse edilmesinde kullanılmaktadır. Satın alınacak konutun ipotek olarak gösterilmesi karşılığında kullanılmasına izin verilmektedir. Bunun dışında, satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak iyi niyet mektubu veya garantörlü teminat şeklinde kullanılması mümkündür.

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin farklı seçeneklerden faydalanması söz konusudur. Örneğin, kullanılmış konut kredisi borcunun daha uygun vade ve faiz seçenekleri karşılığında başka bir bankaya taşınması söz konusu olmaktadır. Bu tip konut kredilerine yeniden yapılandırma kredisi denilen refinansman kredisi veya konut kredisi borç transferi adı verilmektedir. Konut kredilerinde 2007 yılının dönüm noktası olduğunu söylemek gerekir. Bu yılda yapılan düzenleme karşılığında tüm konut kredileri mortgage kapsamına alınmıştır. Bu sayede, tüketicilerin uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle tabiri caizse kira öder gibi konut kredisi taksiti ödemesi söz konusu olmaktadır. Konut kredilerinin vade seçenekleri bankadan bankaya değişmekle beraber en çok yirmi yıla kadar olabileceğinin altını çizmek gerekir.

Konut kredisinde tüketicinin satın aldığı konut teminat olarak kabul edilmektedir. Ancak, ticari amaçlı olan gayrimenkullerin teminat olarak kullanılması söz konusu değildir. Teminat kapsamında banka, satın alınacak konut üzerine kendi lehine olması şartıyla ipotek tesis etmektedir. Konut kredisi taksitlerinin bitmesiyle beraber ipotek kaldırılmaktadır. Bunun dışında, konut kredisinin tüketicinin istediği miktarda olması mümkün değildir. Satın alınacak evin ekspertiz değerinin maksimum %75’i kadar konut kredisi kullandırılmaktadır. Örneğin, 300 bin TL tutarında bir daire almak isteyen tüketiciye bankaların en çok 225 bin TL konut kredisi kullandırtması söz konusudur. Buna ek olarak, konut kredisi veren bankaların sabit veya değişken faiz uygulaması mümkündür. Ancak, hem bankaların hem de tüketicilerin tercihi genellikle sabit faizli konut kredisi olmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok bankada artan taksitli, azalan taksitli, ilk üç ay ödemesiz sabit faizli gibi konut kredisi seçenekleri yer almaktadır. Sabit faizli konut kredilerinde her ay eşit taksit tutarı ödenmektedir. Buna ek olarak, sabit faizli konut kredilerinde kredi taksitlerinin vadesinden önce tamamlanması durumunda %2 erken kapama komisyonu ödenmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2007 yılından bu yana tüketicilerin konut kredisi alması mümkün olmaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için konut kredisinin eşsiz bir seçenek olduğunu ifade etmek gerekir. Konut kredisi kullanırken banka tarafından satın alınacak evin üzerine kredi riskini karşılayacak düzeyde ipotek konmaktadır. Tüketiciler, evin değerinin beşte birini peşin verdikten sonra geri kalanını kredilendirme şansına sahip olmaktadırlar. Örneğin, 300 bin TL tutarında bir ev satın almak isteyenlerin 75 bin TL peşinatının bulunması zorunludur.

Konut kredisi almak isteyenlerin kredi başvurusu yapmadan önce birtakım değerlendirmelerde bulunması gerekir. Tüketicinin kendi bütçesini düşünerek her ay ne kadarlık ödeme yapacağını belirlemesi şarttır. Konut kredisi başvurusunun kabul edilmesinde tüketicinin yapacağı tüm borç ödemeleri toplamının aylık gelirinin yüzde kırkını geçmemesi kuralı bulunmaktadır. Üç bin TL aylık geliri olan birisinin konut kredisi taksitlerinin maksimum 1.200 TL olması gerekmektedir. Sonuç olarak, konut kredisi ödemeleri, gerçekten uzun dönemlidir. Bu yüzden, tüketicilerin evin huzurunun sağlanması noktasında aylık gelir ve kredi taksitleri arasında denge bulunmasına önem vermesi şarttır.

Konut kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin her şeyden önce kredi notunu öğrenmesi gerekir. Konut kredisi almak isteyen tüketicinin yüksek bir kredi notuna sahip olmasına önem verilmektedir. Bundan sonraki aşamada tüketicilerin kendilerine en uygun konut kredisi faiz oranını veren bankayı bulması gerekir. Bu noktada, bankaların internet sitelerinin tek tek ziyaret edilmesi veya şubelerden bilgi alınması doğru olacaktır. Buna ek olarak, tüketicilerin vadesiz hesaplarının veya maaş hesaplarının olduğu bankadan konut kredisi kullanması mantıklı olabilir. Bazı bankaların kişiye özel konut kredisi vermesi söz konusudur. Bu noktada, tüketicilerin her bankanın konut kredisi kullanma şartlarını ve maliyetini öğrenmesi gerekir.

Konut kredisi alacağı bankayı belirleyen tüketicilerin istedikleri takdirde şubeye gitmeden internetten başvuru formlarını doldurarak konut kredisi başvurusu yapması mümkün olmaktadır. İnternetten yapılan konut kredisi başvurularının ön başvuru niteliğinde olduğunu söylemek gerekir. Başvurunun onaylanmasının ardından istenilen belgelerle beraber banka şubesine gidilmelidir. Konut kredisi için istenilen belgeler arasında tüketicinin nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi veya son üç aya ait herhangi bir fatura, satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu ile tüketicinin gelir durumunu gösteren belge yer almaktadır.

Konut kredisi başvurularında diğer kredi türlerinde olduğu gibi gelir belgesinin muhakkak bankaya sunulması gerekmektedir. Ücretli olarak çalışan tüketicilerin iki aydan eski olmayan gelir belgesiyle beraber bir aydan uzun süreli olmayan maaşta haciz veya kesinti olmadığını gösteren gelir belgesini bankaya sunma şartı bulunmaktadır. Şirket ortağı olanların veya serbest meslekle uğraşanların ise güncel vergi levhası ve güncel işletme hesap özeti belgelerini sunma şartı yer almaktadır. Emekli olanların ise SGK’dan alınan emekli aylığı bildirim yazısına ek olarak Emekli Sandığı’ndan emekli olunduğu takdirde emekli tanıtım kartı belgelerini sunması şartı bulunmaktadır. Buna ek olarak, emekli şahısların aynı zamanda çalıştıkları takdirde bordro belgesini de bankaya başvuru sırasında sunması gerekebilir. Sonuç olarak, tüketicinin gelir durumunu ve kredi notunu inceleyen banka tüketiciyi kredi almaya uygun gördüğü takdirde kredi alma işlemlerini başlatacaktır.

Konut Kredisi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peşinatsız olarak konut kredisi verilme ihtimalinin olup olmadığı birçok tüketici tarafından merak edilmektedir; ancak bankadan konut kredisi alacak kişilerin satın alacakları evin ekspertiz değerinin %75’i oranında konut kredisi alması söz konusu olacaktır. Bir başka deyişle, geri kalan %25’lik kısmın ev sahibine ödenmediği hallerde konut kredisinin alınması mümkün olmayacaktır. Konut kredisi almak isteyenlere süreçten karlı çıkmaları noktasında birtakım tavsiyeler verilebilir. Örneğin, evin ekspertiz değerinin yüksek gösterilmesi halinde mevcut kredinin tamamının karşılanması söz konusu olabilir. Ancak, bankaların ekspertiz konusunda dikkatli davrandıklarını hesap ettiğimizde bu durumun gerçekleşme olasılığı pek mümkün olmayabilir.

Buna ek olarak, ev sahibine ödenmesi gereken evin %25’lik kısmının farklı bir ihtiyaç kredisi başlığı altında bankalardan kredi olarak alınması mümkün olabilir. Ziraat Bankası, Akbank, TEB gibi bankaların bu tip kredi isteklerine olumlu cevap verdiği bilinmektedir. Bunun dışında, %25’lik kısmı ödeme imkanı olmayanlar veya ödemek istemeyenler; farklı bir gayrimenkulü teminat olarak göstererek söz konusu bedeli ödemekten kurtulabilirler.

Peşinatsız konut kredisi almak isteyenlerin bankaların zorunlu tuttuğu başka bir gayrimenkulü ipotek olarak gösterme şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Söz konusu gayrimenkulün tüketicinin üzerine olması zorunlu değildir. Konut kredisinde satın alınacak evin %75’i üzerinden konut kredisi verilirken kalan %25’lik kısmın ipotek edilen ikinci ev üzerinden tüketici kredisi başlığı altında tüketiciye sunulması söz konusu olacaktır. Bunun dışında, elinde ipotek olarak gösterebileceği herhangi bir gayrimenkulü olmayan şahısların evlerinin ekspertiz değerlerinin yüksek çıkmasından başka alternatifleri bulunmaz. Konut kredisi geri ödemelerinde tüketicinin aylık gelirinin %35 veya %40’ı üzerinden kredi taksitlerinin düzenleneceğini belirtmek gerekir.

Konut Kredisi Kullanmadan Ev Sahibi Olmak

Tüm kredi işlemlerinden uzak durmak ve bankaların yüksek faiz oranlarından kaçınmak istiyorsanız faizsiz ve peşinatsız bir şekilde sizleri ev sahibi yapabilecek tasarrufa dayalı sistemleri tercih edebilirsiniz. Hiç sıkıntıya girmeden kefilsiz bir şekilde sizlere finans desteği sağlayan firmalar, çeşitli kampanyalar ve ödeme yöntemleri sunmakta, bütçenize uygun taksit tutarları ile kolay ev sahibi olmanızı sağlamaktadır. Ev almanın en kolay yolu olan tasarrufa dayalı faizsiz sistemler ile istediğiniz her yerden bütçenize uygun evler alabileceksiniz.

İlgili Yazılar

Yorumlar