Faizsiz EvFaizsiz Ev Alma Sitemleri

Konut Rayiç Bedeli Nedir?

0

Ev alma yöntemleri konutların fiyatlarına göre değişebiliyor. Konutların ve arsaların belirli bir değeri bulunuyor. Bu değerin hesaplanmasında kullanılan yöntemler sonucu ortaya çıkan değere rayiç bedel ismi veriliyor. Konut rayiç bedeli de bir konutun fiyatlandırılması aşamasında çeşitli değişkenlere bakarak sunulan hizmetleri kapsıyor. Günümüzde konut rayiç bedelleri hesaplanırken metrekare fiyatları baz alınarak konut fiyatları çıkarılıyor.
Rayiç bedel genellikle evin ya da arsanın konum bilgilerine ve imkanlarına göre değişiklik gösteriyor. Yakınlarda bulunan çeşitli avantajlar rayiç bedelin yüksek olmasını sağlıyor. Örneğin ulaşım imkanlarının varlığı ya da çevresinde bulunan çeşitli tesisler konutun ya da arsanın bedelinin yüksek olmasını sağlıyor.

Taksitle Ev Almak İçin Hangi Yöntemler Tercih Ediliyor?

Günümüzde rayiç bedeli ile hesaplanan arsanın ya da konutun ödemelerini yaparak ev ya da arsa sahibi olmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. En sık başvurulan yöntemlerden birisi olan bankalardan kredi çekme genellikle taksitle ev almak isteyenlerin başvurduğu bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Fakat son dönemde kredilerde artan faiz oranları nedeni ile taksitle ev almak için farklı yöntemler öne çıkıyor.
Bu yöntemleri sağlayan çeşitli finans kuruluşları müşterilerine çeşitli imkanlar dahilinde taksitle ev sahibi olma imkanı sağlıyor. Bu tür finans kuruluşları faiz uygulamıyor ve bunun yerine düşük ücretli işlem ücreti adı verilen ücretleri müşterilerden talep ediyorlar. Aynı zamanda bu kuruluşlar çeşitli eşyaların temini için de nakit desteği sunuyorlar.

Kredi Çekmeden Ev Almak

Kredi çekmeden ev almanın çeşitli yolları bulunuyor. Bu yollardan birisi bu tür finans kuruluşlarından destek almak şeklinde öne çıkıyor. Bu tür kuruluşlar peşinatlı ya da peşinatsız ödemeler ile müşterilerin beklentilerini karşılıyor. Genellikle konut teslim tarihleri ve ödeme miktarları hesaplanarak müşterinin esnek ödeme planlarına sahip olması mümkün olabiliyor.
Yüksek faiz oranları ve faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyenlerin talepleri nedeni ile son yıllarda bu tür finans kuruluşlarına olan talep artıyor. Aynı zamanda bu tür kuruluşlar sayesinde birçok insan daha az zahmetle ev sahibi olabiliyor. Peşinatsız ev almak isteyenler bu tür finans kuruluşlarını tercih ediyor.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Faizsiz Ev