Dekorasyon

Mutfak Tezgahı İçin Granit Mi, Mermer Mi Tercih Edilmeli?

0

Aslında hemen herkesin merak ettiği konuların başında yer alan bu seçim, birçok kişiyi arada bırakır ve mutfaklar için hangi modelin seçilmesi gerektiği konusunda sürekli bir tereddüt yaşatır. Mutfak dekorasyonun önemli bir parçası olan mutfak tezgahları, günümüzde farklı model ve tasarımlar ile üretilir. Bunun yanında tezgahların hem granit hem de mermer üretimleri, bilindik mutfak tasarımlarının dışında dekoratif görüntülerin oluşmasını sağlar. Ancak ev hanımları için büyük bir soru işareti mermer mi yoksa granit mutfak tezgahı mı tercih edilmeli sorusu olmaktadır.

Siz de bu konuda sürekli bir ikilem yaşıyorsanız ve hangi modeli seçmeniz gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, sizlere her iki model hakkında da bilgi verelim ve seçim konusunda yardımcı olmaya çalışalım. Bu şekilde evleriniz için hangi modelin daha uygun olduğunu tam olarak öğrenebilir ve buna göre evlerinizi dizayn edebilirsiniz. Tabii mutfak tezgahı seçimi yaparken beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmanız her zaman için tavsiye edilir.

Mermer Tezgah ile Granit Tezgah Arasındaki Farklar

Granit ve mermer tezgahlar arasında birtakım farklar vardır ve seçim yaparken öncelikle ihtiyaçların göz önüne alınması önemlidir. Bunun yanında seçim konusunda dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise tezgahın mutfak tasarımı ile uyumlu olmasıdır. Çünkü mutfak tasarımı ile bütünleşen tezgahlar, şık ve estetik bir görüntü meydana getirmeye yardımcı olur. Bu nedenle seçim yaparken bazı ayrıntıları gözden kaçırmamak gerekir. Şimdi, mermer tezgah ile granit tezgah arasındaki farkların neler olduğuna daha yakından bakalım:

  • Dayanıklılık açısından granit tezgâhlar her zaman daha ön planda yer alır. Özellikle damarlı mermerler zaman zaman çatlayabilir ve istenmedik sonuçlar ortaya çıkarabilir. Mermer tezgahlar ise genel olarak yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu nedenle darbe almaları halinde zedelenme ya da çizilme gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilir.
  • Ayrıca granit tezgahlar hem soğuk hem de sıcaktan etkilenmez. Bu özellikleri sayesinde mutfaklarda çok fazla tercih edilir.
  • Bunların yanı sıra granit mutfak tezgahları leke tutmaz ve bu özelliği ile kullanışlı bir yapıda olduğunu açık bir şekilde gösterir. Mermer tezgahlar ise tam aksine leke tutar ve zamanla oldukça hoş olmayan bir yapıya bürünür.
  • Granit tezgahların farklı renk ve desenlere sahip olduğunu da söylemek mümkündür. Bu şekil her mutfak için özel bir tasarım bulmak ve gereken uyumu sağlamak kolay olur. Mermer tezgahlar ise hemen hemen aynı renk ve tasarımları ile karşımıza çıkar.
  • Şık ve modern bir görüntü açısından bakıldığında ise granit tezgahların mermer tezgahlara göre daha avantalı özelliklere sahip olduğunu görmek mümkündür.

Mutfak Tezgahlarında Granit Şıklığı

Son zamanlarda üretilen şık ve göz alıcı modelleri ile hem mutfaklara hem de mutfak içerisinde yer alan diğer eşyalara uyum sağlayan granit tezgahlar, aynı zamanda kullanışlı olmaları nedeniyle farklı bir konumda yer alır. Ev hanımlarının en çok tercih ettiği ve son yılların giderek yaygın hale gelen tezgah modelleri arasında yer alan granitler, birbirinden farklı renk ve desen seçenekleri ile de öne çıkar. Renk ve desen konusunda alternatifler ön plana çıkan granit mutfak tezgahları, birçok mutfakta etkileyici görüntülerin meydana gelmesine yardımcı olur.

İlgili Yazılar

Yorumlar