Bilgi BankasıFaizsiz EvToki

Parsel Sorgulama Nedir?

0

Parsel sorgulama, gayrimenkullerin bulunduğu yerinin tespit edilmesi için ya da başka bir deyişle, gayrimenkul yeri hakkında bilgilere ulaşmak için yapılan işlemlerdir. Parsel sorgu aslında gayrimenkul kimliğidir.

Bu işlem, Tapu ve Kadastro (TKGM) tarafından yapılır. TKGM tarafından uygulanan bu işlem ile kişiler, hiç bir yere gitmeye ihtiyaç duymadan rahat şekilde ev ortamında cep telefonu ya da tablet ile kendi parselinin veya satın almayı istediği parselin konumuna rahatça ulaşabileceklerdir.

Parsel sorgulama işlemi, kadastro müdürlüklerinde bulunan gayrimenkullerle ilgili teknik bilgilerin tapu bilgileri ile bağdaştırarak, uluslararası  ölçünlerde uygulanmış harita sunumları tarafından ve bu verilere gereksinim duyan kimselere servisi, müessese, kuruluş ve belediyeler ile paylaşılması amaçlı yapılmış bir sistemdir.

Parsel Sorgulama Sistemi

Ada parsel sorgulama, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, bu anlamda kişilere büyük bir avantaj sağlamak amacı ile bu sistemin internet üzerinden uygulanmasını sağlamıştır. Bu sistem ile Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) alanında tapu bilgileri ile senkronize olması sonlanmış kadastro verilerine ait ana bilgiler verilir.

Bu konuda cihaza gelen bilgiler ile kişilerde bulunan bilgiler arasında bir uyuşmazlık durumunda tapu ya da kadastro müdürlüğüne başvurmak gerekir. Böylelikle bir sorun olmuş ise yenilenerek, her daim en yeni ve doğru verileri görmek sağlanmış olunacaktır. Ayrıca mobil uygulamada yer alan bu verilerin resmi ve ticari amaçlar için kullanılmayacağı da bilinmesi gerekir.

Parsel Sorgulama İşlemi Faydaları Nelerdir?

Gayrimenkul alma konusunda Birikimevim, kişilere uygun taksit seçenekleri ve ayrıca kişilerin belirleyeceği fiyatlar ile güvenli hizmet sunuyor. Birikimevim, kişilerin istedikleri şehirden ev sahibi olma olanakları sunar. Birikimevim tarafından alınacak olan hizmet ile pek çok avantaja sahip olacak olan kişiler, daha fazla bilgi edinmek için siteyi ziyaret ederek, buradan bu konu hakkında her türlü bilgiye sahip olma imkanI bulunur.

Parsel sorgulama ile kişiler, almayı düşündükleri gayrimenkul konumu hakkında her türlü bilgiye ev ortamında ve internet üzerinden kolayca ulaşır. Böylelikle, kişiler gayrimenkulün hangi il ya da  ilçede olduğu, mahalle, ada parsel, mevkii, nitelik ve bununla beraber coğrafi bilgiler yani koordinatlara ulaşırlar.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir