Bilgi BankasıDekorasyon

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

0

Sahte altın günümüz koşullarında altının cazip bir yatırım aracı olması sebebiyle piyasaya sık sürülen hilelerden biridir.

Altın her zaman cazip olan değerli madenler arasında yer almaya devam etmektedir. Geçmişten günümüze kadar doğada serbest hal ile bulunabilmesiyle de oldukça kıymetlidir.

Bu kapsamda sahte altın nasıl anlaşılır? Sorusunun da yanıtı merak edilmektedir. Altınla alışverişi yapılacağı zaman özellikle bilinen kuyumculardan alınması öneriliyor. Bununla birlikte altın gramının her yerde aynı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle altın alınacağı zaman gram olarak eksik gelen altın büyük olasılıkla sahte olabilir.

Bunun haricinde ise gerçek altın satış sertifikası ile satılır. Yani altın aldığınızda fatura ve sertifika aldığınız zaman sahte alma olasılığınız olmamaktadır. Bunun haricinde ise sahte altın anlamanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemler aşağıdaki başlıklarda ki gibidir. Yatırım yapmak isteyenlerin mutlaka sahte para ya da sahte altın konusunda bilgi sahibi olmaları şarttır!

Sahte Altın Anlamada Damga Yöntemi

Altın satın almak istediğiniz zaman belli araştırmalar sonucu satın almak çok daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte altın satın alacağınız zaman altının üzerinde mutlaka damgası olmalıdır.

Damganın üzerinde ise çok minik şekilde marka patent damgası bulunmaktadır. Bununla birlikte altının ayar damgasının da bulunduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca altında sertifika numarası da bulunmaktadır. Bu numaralara dikkat ederek altının gerçek olup olmadığını anlamak mümkündür. Buna ek olarak ise marka patent numarasının bulunmadığı durumlarda diğer seçeneklere mutlaka dikkat etmek şarttır.

Sahte Altın ve Anlama Seçenekleri

Altın almak istediğiniz zaman birkaç anlama yöntemi ile doğru altın alışverişini yapabilirsiniz. Bu kapsamda bu seçenekler ile sahte altın nasıl anlaşılır? Sahte altını anlamak için damga en dikkat edilen özelliklerdendir. Bununla birlikte gerçek altının kütle bazında çıkardığı ses toktur.

Sahte altın ince ve cılız bir ses çıkarır. Ses seçeneğini ile yoğunluk yöntemi de hemen hemen aynıdır. Altın ağır bir maddedir. Bu nedenle diğer takılarınız ile hassas bir terazide ölçtüğünüzde altının ağır gelmesi gerekir.

Eğer altın ağır geliyor ise altın gerçektir. Bu ve birçok yöntem ile gerçek altını anlayarak çok daha sağlıklı bir alışveriş yapabilirsiniz. Siz de sahte altını pratik bir şekilde fark etmek için mutlaka bu konuya dair temel kriterleri biliyor olmalısınız!

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir