Bilgi BankasıFaizsiz Ev

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Hesaplama

0

Vakıf Katılım Bankası kar payı hesaplama ile siz de ev ya da araba almak için kullanacağınız konut kredilerinde ne kadar geri ödeme yapabileceğinizi görebilirsiniz. Vakıf Katılım ve buna benzer katılım bankalarında kar payı oranları bulunur. Bu oranlar finansman kullanımında sizlere sunulan anaparanın geri ödemesi için hesaplamaya dahil edilir ve bu şekilde geri ödemeler kar payının da dahil edildiği tutar üzerinden yapılır.

Genelde katılım bankaları konut ya da araçları sahip oldukları değer üzerinden satın alır ve daha sonra ise kar payını da üzerine ekleyerek müşterilerine satar. Katılım bankalarında araç ya da konut finansmanları bu şekilde kullandırılır. Örneğin değeri 100.000 TL olan bir ev banka tarafından satın alınır ve sonrasında ise kar payı da eklenerek müşteriye satılır. Bu şekilde müşteriler de faiz ödemeden ev sahibi olma imkanını elde eder. Faizli bir şekilde konut kredisi çekmek istemeyenler için ideal bir finansman çözümüdür.

Vakıf Katılım Kar Payı Oranları Nelerdir?

Vakıf Katılım Bankasında kar payı oranları çeşitli periyotlara göre hesaplanır. Kar payı hesaplanırken öncelikle para birimi ve bunun ardından ana para belirlenir. Buna göre kar payı oranları ise aşağıdaki şekilde karşımıza çıkar;

  • Aylık yüzde 7,84
  • 3 aylık yüzde 8,74
  • 6 aylık yüzde 10,61
  • Yıllık yüzde 13,31
  • 1 yıl üzeri yüzde 13,96

Bu hesaplamayı 100.000 TL üzerinden yaparsak; örneğin 100.000 TL için brüt kar payı oranı yüzde 15,51, net kar payı oranı ise yüzde 13,96 olarak karşımıza çıkar. Ayrıca buna göre brüt kat 15.550,73 TL, net kar ise 13.995,66 TL şeklindedir. Vakıf Katılım kar payı hesaplama genel olarak bu şekilde yapılır ve buna göre müşterilere yansıtılır.

Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Kar payı diğer adıyla temettü olarak karşımıza çıkar. Bir şirketin yıllık faaliyet dönemi içerisinde elde ettiği ve bunun yanında net dönem karı üzerinden elde edilen kazanca kar payı denir. Ayrıca kar payı her ortağın sahip olduğu hisse paylarına göre değişiklik gösterir.

Faiz ise bir işletme ya da şirketin ödünç verdiği para karşılığında aldığı kar olarak tanımlanır. Diğer bir anlamı ile faiz, verilen paranın kullanım bedeli olarak karşımıza çıkar. Bankalarda krediler genelde faiz oranları üzerinden verilir ve tüketicilere sunulan krediler karşılığında kullanım bedelleri alır. Bunun adı ise faiz olur. Buna göre kar payı ile faiz arasındaki fark ise şu şekildedir;

  • Faizde vade sonunda kar taahhüt edilir. Kar payında ise kazanç tamamen destek verilen projenin verimliliğine göre oluşur.
  • Eğer proje için verilen destek sonucunda verimlilik yüksek olursa kar payı da aynı şekilde yükselir.

Pek çok insan ev ya da araç satın almak istediklerinde bunu faiz ödemeden yapmayı tercih eder. Böyle bir durumda ise tüketiciler katılım bankaları ile çalışır. Katılım bankalarında işleyiş oldukça basittir. Bir gayrimenkul ya da araba sizin için öncelikle banka tarafından satın alınır ve daha sonra da kar payı eklenerek sizlere satışı yapılır. Bu şekilde sizler normal bir ticaret yapmış gibi evi satın alır ve uygun taksit seçenekleri ile geri ödemeye başlarsınız. Yani bankaların faizli kredilerinde olduğu gibi ev ya da araç satın almak için aldığınız paraya kullanım bedeli ödemek zorunda kalmazsınız.

İlgili Yazılar

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir